Riwiera Turecka: od Antalyi do Alanyi

Wpis przygotowany razem z moją siostrą Martą, ekspertką od tego regionu Turcji.

Antalyę i Alanyę, dwa największe miasta na Riwierze Tureckiej, dzieli 135 km, które można pokonać w 2 godziny. Po drodze znajduje się jednak wiele ciekawych miejsc, na których odwiedzenie warto poświęcić czas.

Wodospad Kurşunlu

Przy drodze wylotowej z Antalyi do Alanyi warto zboczyć na chwilę, by zobaczyć malowniczo położony wodospad Kurşunlu – 18-metrowy, w samym środku sosnowego lasu. Jest popularnym miejscem pikników wśród mieszkańców okolicy. W lazurowej wodzie żyją żółwie i kraby. Bilet wstępu na teren parku kosztuje 8 lir.

Aksu

Tuż obok leży Aksu. W 2016 r. ten podmiejski dystrykt Antalyi był miejscem kwiatowych targów Expo. Z tego powodu zbudowano tu wielki kompleks parkowo targowy. Powstały ogrody botaniczne, palmiarnia, sztuczne jezioro z tańczącymi fontannami, stumetrowa wieża z tarasem widokowym i przeszkloną podłogą, amfiteatr i wiele innych atrakcji. Do Aksu doprowadzono linię tramwajową. Po zakończeniu Expo obszar ten miał pozostać parkiem i atrakcją turystyczną. Jednak obecnie teren jest zamknięty i niewykorzystywany. Może stanowić przykład, jak ogromne pieniądze wyrzucono w błoto.

Perge

Z Aksu można skręcić do Perge, ruin antycznego miasta założonego w XIII w. p.n.e., miejsca dwukrotnie odwiedzanego przez św. Pawła. Jeśli podróżujemy autobusem, dojedziemy do zjazdu z drogi głównej i potem czeka nas ok. 2-kilometrowy spacer. Zobaczymy tam pozostałości greckiej bramy z III w. p.n.e., rzymskiego stadionu, teatru, łaźni, domy, czy ruiny bazyliki św. Pawła. Największe wrażenie robią fragmenty ulic z monumentalnymi kolumnami. Wstęp – 42 liry.

Aspendos

Kolejne pozostałości z czasów antycznych znajdziemy w Aspendos. Miasto zostało założone przez Greków tysiąc lat p.n.e. Stoi tam odrestaurowany amfiteatr na 15 tysięcy miejsc oraz pozostałości akweduktów, stadionu, bazyliki czy agory. Amfiteatr, charakteryzujący się niezwykłą akustyką, w dalszym ciągu wykorzystywany jest do przedstawień w trakcie corocznego Międzynarodowego Festiwalu Opery i Baletu. Wstęp, podobnie jak w Perge, kosztuje 42 liry.

W położonej w pobliżu Arenie Aspendos odbywają się znane na całym świecie przedstawienia świetlno-taneczne Troja i Ognie Anatolii. Bilety, w cenie od 175 lir, kupimy w Internecie. Najlepiej dojechać samochodem i zostawić go na parkingu. Przedstawienia zaczynają się po 21, warto być jednak wcześniej, by nie stać na bramkach i mieć możliwość zajęcia dobrego miejsca.

Belek

Odcinek wybrzeża między Antalyą i Alanyą to prawdopodobnie najpopularniejszy wakacyjny region Turcji. Leżą tam znane turystyczne miejscowości, zabudowane ogromnymi hotelemi all-inclusive. Najbliżej Antalyi znajduje się Belek, miejsce znane z pól golfowych, gdzie hotele otwarte są cały rok. Do najbardziej znanych należy designerski Adam & Eve, z najdłuższym na świecie barem. W Belek mieści się także jeden z największych parków wodnych, The Land of Legends. W kompleksie, oprócz basenów i kolejek górskich, można obejrzeć pokazy zwierząt morskich i popływać z delfinami czy nawet małymi rekinami. Bilety kosztują od 300 lir. 

Kanion Köprülü

Z kolei na amatorów raftingu i spływów kajakowych czeka położony w głębi lądu kanion Köprülü. Spływy, organizowane przez lokalne firmy, można zarezerwować przez internet lub na miejscu. Na wycieczkę nie należy zabierać żadnych rzeczy osobistych (zgubić można nawet obrączkę). Przyda się specjalne wodne obuwie z powodu kamienistego dna. Woda, nawet latem, jest lodowato zimna.

Side

Kolejną znaną miejscowością na wybrzeżu jest Side, ośrodek turystyczny położony przy piaszczystej plaży. W centrum miejscowości znajdują się ruiny antycznego miasta, założonego przez Greków w VII w. p.n.e. Samochód można zostawić przed centrum i przespacerować się po drewnianych pomostach zamontowanych wzdłuż ulicy, prowadzących obok antycznych ruin do Bramy Wespazjana. Za 36 lir można wejść na teren wykopalisk, zobaczyć antyczny teatr, pozostałości świątyń i łaźni. 

Za Bramą Wespazjana leży stare miasto Side. Uliczki, pełne sklepików i restauracji dla turystów, prowadzą do portu, obok którego stoi najbardziej znany zabytek – świątynia Apolla, jedna z pięciu świątyń, których ruiny można obejrzeć w Side. Okolice starego miasta to również centrum nocnego życia tej części wybrzeża.

Manavgat

Obok Side leży Manavgat. Oddalony od morza, nie jest ośrodkiem turystycznym, lecz typowym tureckim miastem. Działa tam bazar, a restauracje nastawione są na mieszkańców, nie turystów, więc można tam zjeść lepiej i taniej niż w Side. Rzucającą się w oczy budowlą jest meczet z czterema minaretami. Im bogatsze miasto w Turcji, tym więcej minaretów mają meczety, więc cztery świadczą o zamożności Manavgatu.

Na północ od miasta leży wodospad o tej samej nazwie. Nazywany jest turecką Niagarą. Ma tylko kilka metrów wysokości, ale robi duże wrażenie ze względu na swoją szerokość. Wodospad jest otoczony zagospodarowanym parkiem z kawiarniami i sklepikami. Przy brzegu zbudowano zabezpieczone barierkami zejście do wody, gdzie można poczuć jej siłę i niską temperaturę. Wejście na teren parku kosztuje kilka lir. 

Okurcalar

Od Manavgatu szosa wiedzie wzdłuż plaż, przy których wybudowano rzędy luksusowych hoteli. W miejscowości Okurcalar znajduje się kompleks Water Planet Hotel & Aquapark, gdzie oprócz zabawy na basenach i zjeżdżalniach można skoczyć na bungee lub zostać wystrzelonym w powietrze z procy. Wstęp dla gości spoza hotelu kosztuje ok. 20 euro, skok na bungee ok. 50 euro.

30 km dalej leży Alanya, jeden z głównych kurortów Riwiery, której należy się osobny wpis.

* Wszystkie bilety wstępu podaję według oficjalnej strony: https://muze.gov.tr

Możliwość komentowania została wyłączona.