Atrakcje Antalyi: Konyaaltı

Konyaaltı to nazwa drugiej plaży w Antalyi i przylegającej do niej dzielnicy. Zaczyna się na zachód od centrum miasta i ciągnie się aż do portu. Konyaaltı jest nowoczesną dzielnicą mieszkaniową. Nie ma tu ogromnych kompleksów all-inclusive, znanych z Lary. Jest tylko kilka 5-gwiazdkowych hoteli, za to buduje się wiele nowych, drogich apartamentowców. Z centrum można dojechać tu starą linią tramwajową na ostatni przystanek, skąd jest wspaniały widok na całą plażę, i zejść z klifu pieszo. Albo wziąć jeden z autobusów kursujących do 5M Migros.

Akdeniz Bulvarı

Jeszcze do niedawna jedną z najruchliwszych ulic w dzielnicy była biegnąca wzdłuż plaży Akdeniz Bulvarı (Bulwar Morza Białego, jak Turcy nazywają Morze Śródziemne). Ale władze miasta postanowiły oddać ten teren mieszkańcom. Ruch skierowano na inne ulice, a dwupasmówkę zwężono, odnowiono deptak, posadzono drzewa i trawę, zbudowano ścieżki rowerowe, place zabaw, boiska do koszykówki i siłownie. 

Plaża Konyaaltı​

Plaża Konyaaltı jest kamienista. Podobnie jak na Larze, można wypoczywać tu za darmo, albo na klubowych leżakach. Ta plaża, oprócz przejrzystej wody, oferuje piękne widoki na pobliskie góry i na klify, na których leży centrum miasta.

Nabrzeża Boğaçay

Częścią projektu rewitalizacji wybrzeża była przebudowa brzegów rzeki Boğaçay, wpadającej do morza na plaży Konyaalti. Spiętrzono w niej wodę, skutkiem czego szerokie na kilkaset metrów kamieniste koryto, którego środkiem do tej pory płynął wąski strumyk, na odcinku od morza do głównej arterii dzielnicy napełnilo się wodą. Wzdłuż obu brzegów zbudowano piesze promenady, tarasy nad wodą, ścieżki rowerowe, place zabaw i miejsca dla wędkarzy. Przebudowa miała też na celu wyeliminowanie ryzyka powodzi na tym terenie, jakie wbrew pozorom niosła nieuregulowana rzeka. W kolejnym etapie planowana jest budowa przystani jachtowej, a docelowo projekt przewiduje stworzenie nowych 40 km wybrzeża.

5M Migros i okolice

Centrum handlowe 5M Migros to charakterystyczny punkt Konyaalti. Jest największym w tej części miasta obiektem handlowym i ważnym przystankiem na mapie autobusowej. Naprzeciwko centrum znajduje się park rozrywki,  który lata świetności ma za sobą. W pobliżu stoi również nowoczesna Antalya Arena, pierwszy w Turcji stadion piłkarski zasilany energią słoneczną.

Heart of Antalya

W 2019 r., obok parku rozrywki otwarto Heart of Antalya, drugie po londyńskim, największe w Europie (jeśli tą część Turcji można do niej zaliczyć) młyńskie koło. Ma 90 m wysokości, a jego efektowne oświetlenie powoduje, że rzuca się w oczy od wjazdu do miasta od strony Kemeru. Pełen obrót koła trwa 18 minut. Przejazd kosztuje 30 tl, plus 2 tl za specjalną kartę, którą można doładowywać i wykorzystywać w sąsiednim parku.

Akwarium

Kawałek za 5M Migros w stronę morza, znajduje się Antalya Aquarium. To jeden z największych tego typu obiektów na świecie, z 40 akwariami tematycznymi i najdłuższym tunelem. Oprócz akwarium, w kompleksie znajduje się Snow World and Ice Museum, gdzie na 1500 m2 można pobawić się na prawdziwym śniegu. Jest tam też Wild Park, czyli terrarium z różnymi gatunkami gadów, pająków itp. oraz kino xd, wyświetlające wielowymiarowy film o tematyce morskiej. Centrum jest otwarte codziennie od 9:30 do 23:00. Telefonicznie można zasięgnąć informacji o godzinach karmienia poszczególnych gatunków ryb. Bilety można kupić online. Ceny zaczynają się od 33 USD (ok. 200 tl) za samo akwarium, do 61 USD za wszystkie atrakcje. Ceny dla Turków są dużo niższe (od 65 tl), ale niestety trzeba pokazać turecki dowód tożsamości.

Tünek Tepe

Z drugiej strony plaży Konyaaltı, za portem, przy drodze na Kemer, znajduje się szczególnie ciekawe miejsce, 618-metrowe wzgórze Tünek Tepe. Na jego szczyt można wjechać samochodem albo nowo pobudowaną kolejką linową. Przy stacji kolejki jest pętla autobusowa, dojeżdżają tam linie jadące na Liman. Obok znajduje się też park i jedyna w mieście plaża tylko dla kobiet.

Na szczycie wzgórza jest restauracja, podobno obrotowa, chociaż w ubiegłych latach budynek nawet w sezonie był zamknięty. Ale wokół niego znajdują się kawiarnie na wolnym powietrzu i knajpka specjalizująca się w gözleme. Jest to tradycyjny cienki placek z nadzieniem, np. z sera albo szpinaku, rodzaj naleśnika. Można obserwować proces jego przygotowywania przez tureckie kobiety. Obiektami gastronomicznymi zarządza miasto, więc ceny są przystępne. Można powiedzieć, że nie wpływa na nie wysokość n.p.m.

Ze szczytu Tünek Tepe rozpościera się wspaniały widok na miasto, morze i okoliczne góry. Kolejka linowa jest czynna w sezonie od 10:00 do 17:30 (w weekendy od 9:00). Bilet w obie strony kosztuje 15 tl. Warto wcześniej poprosić w hotelu o sprawdzenie, czy kolejka działa, ponieważ nie jest uruchamiana przy silnym wietrze i w dni powszednie poza sezonem. Będąc na górze trzeba uważać, żeby się nie zasiedzieć, inaczej czeka nas długi i stromy spacer w dół.

Na koniec: czas na lody

W mieście jest wiele miejsc z lodami. W turystycznym centrum można spotkać poprzebieranych sprzedawców, którzy z nakładania lodów robią show. Dużo jest punktów, gdzie sprzedaje się na porcje lody znanych producentów. Ale i do Antalyi zawitała moda na lody robione z naturalnych składników. Najlepszych można spróbować właśnie na Konyaaltı, w Dondurma Dükkanı na placu u zbiegu ulic Atatürk Blv. i Boğaçay Cd. W 2018 r. jedna gałka kosztowała tam śmieszne 1,5 tl.

Przy okazji, Boğaçay to typowa, nie turystyczna ulica w średniozamożnej dzielnicy. Raz w tygodniu, we wtorek, działa tam targowisko. Oprócz tego jest meczet, sklepy, restauracje, śniadaniarnia i kilka parków. W restauracjach sieci Urfa Sultan można tanio zjeść smaczny obiad. A w sklepach z napisem Kuruyemiş kupimy orzechy, przyprawy i lokum, czyli tradycyjne tureckie słodycze.

Możliwość komentowania została wyłączona.