Kaleiçi, malowniczo położona starówka Antalyi, to labirynt uliczek biegnących do małej zatoki portowej. Warto poświęcić dzień na zgubienie się w nich i wypicie tradycyjnej tureckiej kawy w jednej z kawiarni z widokiem na port. Otoczy nas zapach przypraw, a uliczni sprzedawcy, zachwalający swój towar, poczęstują nas smakową herbatą. Nie czujmy się jednak zobowiązani do zakupów, jeśli nie mamy na nie ochoty. Nie urazimy ich tym.
Muzeum Archeologiczne
Zwiedzanie centrum miasta można rozpocząć dwa kilometry na zachód od starówki, gdzie mieści się Muzeum Archeologiczne. Muzeum posiada bogate zbiory prehistoryczne pochodzące z okolic Antalyi, a także kolekcję sztuki chrześcijańskiej i ekspozycję etnograficzną. Obejrzenie wszystkich ciekawych wystaw może zająć kilka godzin. Bilet wstępu kosztuje 45 lir (cena z roku 2020).
Pomnik Atatürka
Z klifu naprzeciwko muzeum rozciąga się piękny widok na plażę Konyaaltı. Stamtąd można przejechać na stare miasto linią tramwajową Nostalji Tramvay lub przespacerować się wzdłuż leżącego na klifach parku do pomnika Atatürka na placu Cumhuriyet. Posąg przedstawia największego bohatera narodowego Turcji na koniu. Z placu jest doskonały widok na starówkę. Niedawno zbudowano tam dodatkowy taras i darmową panoramiczną windę do portu.
Wieża Zegarowa
U wejścia na starówkę stoi Wieża Zegarowa, Saat Kulesi. Zbudowano ją w 1244 roku, za czasów osmańskich, jako element fortyfikacji. Obok mieści się meczet z XVIII wieku. Na ulicy przy Wieży Zegarowej znajduje się postój dorożek. Wychudzone konie i obwieszone sztucznymi kwiatami dorożki stanowią smutny widok. Na placu naprzeciwko stoi posąg Attalosa II, założyciela miasta. Za nim biegnie gwarna ulica, przy której można wymienić waluty po najlepszych kursach w mieście. Obok jest stary bazar, a w okolicy sklepy z elektroniką, artykułami gospodarstwa domowego i złotem.
Brama Hadriana
Jeśli miniemy wieżę zegarową i pójdziemy dalej, dojdziemy do uliczki pełnej restauracji dla turystów, nad którą rozwieszono kolorowe parasolki. Za nią należy skręcić w prawo w Attatürk Cd., wzdłuż której biegną tory tramwajowe, żeby dojść do najstarszej budowli w mieście, Bramy Hadriana. Brama, z czasów Cesarstwa Rzymskiego, jest jednym z wejść do starego miasta. Potrójny łuk z białego marmuru zbudowano w 130 r. n.e. na pamiątkę wizyty cesarza.
Wieża Hıdırlık
Nowoczesna ulica, przy której stoi brama, prowadzi dalej na wschód do dużego parku, w którym odbywają się wiece, koncerty i występy zespołów ludowych. Na skraju parku i murów miejskich stoi Wieża Hıdırlık. Okrągły budynek został postawiony na planie kwadratu, prawdopodobnie przez Rzymian w II w. n.e. Z tarasów obok budynku można podziwiać widok na marinę i wybrzeże.
Kaleiçi
Pora zejść na Kaleiçi, w labirynt uliczek zabudowanych starymi, drewnianymi domami. Są to typowe budynki z czasów osmańskich. Parter takiego domu z reguły służył za kuchnię, składzik, a zimą za pomieszczenia dla zwierząt. Piętro, z wykuszami, stanowiło część mieszkalną. Obecnie duża część budynków jest odrestaurowana. Wiele przerobiono na pensjonaty i hotele butikowe, a w pozostałych mieszczą się sklepy z pamiątkami i kawiarnie.
Żłobkowany Minaret
Na starówce stoi Żłobkowany Minaret, Yivli Minare, symbol Antalyi, zbudowany za czasów seldżuckich (XIII w.). Minaret ma wysokość 38 metrów i ozdobiony jest niebieskimi i turkusowymi płytkami ceramicznymi. W stojącym tu meczecie działa muzeum etnograficzne. Stojący obok budynek po dawnej hali targowej zaadaptowano na klimatyczny sklep.
Złamany Minaret
Aktualizacja 2020: Złamany Minaret zniknął z mapy Kaleiçi. Teren dawnego meczetu został otoczony wysokim blaszanym ogrodzeniem, zza którego wystaje zrekonstruowana wieża. Na tablicach na ogrodzeniu wyjaśniono powód odbudowy: przeprowadzone badania wykazały, że pozostałości meczetu oraz wcześniejszych budowli nie udałoby się zachować jedynie wzmacniając ściany. Dlatego zdecydowano o przywróceniu budynku do ostatniej znanej wersji wraz z pozostawieniem fragmentów ruin z poszczególnych okresów na stanowisku archeologicznym. Do odbudowy mają być wykorzystywane zachowane fragmenty ścian oryginalnego meczetu. Mimo takiego tłumaczenia wydaje się, że Złamany Minaret powinien był pozostać dotychczasowej formie. Starówka straciła atrakcję turystyczną, na miejscu której postawiono niczym nie wyróżniającą się konstrukcję z czystych cegieł.
Port
Uliczki starego miasta prowadzą do portu, który powstał już w czasach rzymskich. Otoczony jest murami miejskimi. W porcie cumują łodzie rybackie, jachty i statki wycieczkowe, oferujące rejsy wzdłuż wybrzeża. Zarówno tu, jak i w okolicy pomnika Atatürka, można natknąć się na poprzebieranych w osmańskie stroje sprzedawców lodów. W porcie warto też spróbować midye, czyli omułek z ryżem, skropionych sokiem z cytryny, sprzedawanych na sztuki przez ulicznych sprzedawców.