Taichung, stolica sztuki

Taichung, trzecie największe miasto Tajwanu, było ostatnim punktem naszej podróży dookoła wyspy. Leży mniej więcej w połowie drogi między Kaohsiung i Taipei. Określany mianem stolicy kultury i sztuki, mieści narodowe muzea, teatr i filharmonię. Nas przyciągnęły dwie inne, jedyne w swoim rodzaju atrakcje, Rainbow Village i 921 Earthquake Museum.

Dojazd do Taichung i transport po mieście

Do Taichung można łatwo dojechać pociągami TRA i HSR, przy czym te drugie zatrzymują się poza centrum miasta. Miejsce stanowi dobrą bazę wypadową na jednodniową wycieczkę do Sun Moon Lake. Przejazd autobusem nad jezioro zajmuje niecałe 2 godziny. Rozkład jazdy i cennik dostępne są na stronie przewoźnika Nantou Bus.

W mieście na razie nie ma metra, zastępuje je kolej. Taichung wyróżnia się od innych miast na Tajwanie darmowymi przejazdami  autobusami do 10 km z kartą Easycard.

Rainbow Village

Rainbow Village (Tęczowa Wioska) była początkowo osiedlem wojskowym, jednym z wielu na wyspie, gdzie lokowano żołnierzy Czang-kaj Szeka po przegranej Chińskiej Wojnie Domowej w 1949 r. Osiedla należały do państwa i z czasem popadały w ruinę. Również ta wioska w latach 90-tych XX w. miała zostać zburzona. Większość terenu wykupili deweloperzy, a z 1200 domów zostało tylko 11. Jednak Huang Yung-Fu, ostatni z żołnierzy mieszkających na osiedlu, nie zgodził się na wyprowadzkę. W 2010 r. zaczął pokrywać ściany budynków kolorowymi malowidłami. Jego dzieła dostrzegli studenci pobliskich uniwersytetów. Ich petycje do burmistrza miasta uchroniły domy od zburzenia. Miejsce, które jeszcze kilka lat temu było nieznane, zyskało popularność i obecnie wioskę odwiedza rocznie ponad milion gości rocznie. 

98-letni Huang Yung-Fu nadal mieszka w jednym z domów i podobno co rano odmalowuje swoje dzieła. Jego niezwykle kolorowe obrazy, przedstawiające różne postacie i zwierzęta to połączenie surrealizmu z elementami humoru. 

Wioskę można zwiedzać za darmo. We wnętrzach domków działają sklepiki z pamiątkami i przekąskami. Czasem trafić można na występy ulicznych artystów, jak ten na filmie.

921 Earthquake Museum

Muzeum Trzęsienia Ziemi 921 poświęcone jest klęsce żywiołowej, która wydarzyła się 21 września 1999 r. Tajwan jest wyspą aktywną sejsmicznie, rocznie zdarza się tam średnio 214 odczuwalnych trzęsień ziemi. Trzęsienie z 1999 r. nastąpiło o 1:47 w nocy i miało siłę 7.3 stopnia w skali Richtera. Zdewastowało centralną część wyspy, powodując śmierć 2415 osób, obrażenia u 11305 i straty w wysokości 300 miliardów dolarów tajwańskich. Było drugim najbardziej tragicznym trzęsieniem ziemi na Tajwanie po katastrofie z 1935 r.

Muzeum mieści się na terenie dawnego gimnazjum, na południe od centrum Taichung. Uskok Chelongpu przeciął kampus i zniszczył prawie wszystkie budynki szkolne. Zdecydowano się zachować zniszczony teren i zawalone budynki, wokół których zbudowano sale wystawowe. Na otwarte w 2007 r. muzeum składają się Galeria Uskoku Chelongpu, Sala Inżynierii Trzęsień Ziemi, Galeria Obrazów, Sala Zapobiegania Katastrofom i Sala Rekonstrukcji. Podążając trasą zwiedzania, można zobaczyć, jak przeszedł uskok i jak doszło do deformacji terenu.

W Galerii Uskoku Chelongpu znajduje się wiele historycznych i aktualnych zdjęć przedstawiających linię uskoku, pokazujących potęgę natury. 

W Sali Inżynierii Trzęsień Ziemi pokazano jak projektuje się i buduje nowoczesne konstrukcje odporne na trzęsienia. 

Galeria Obrazów była pierwotnie Centrum Aktywności Uczniów Gimnazjum w Kuangfu. W odbudowanym budynku wyświetlane są materiały audiowizualne przedstawiające trzęsienie ziemi oraz wspomnienia z katastrofy. Przygotowana jest też symulacja trzęsienia – odwiedzający siedzą w pomieszczeniu, które drga tak jak w 1999 r., a film wyświetlany na ścianach pokazuje rekonstrukcję zdarzenia.

Ideą Sali Zapobiegania Katastrofom jest przekazanie wiedzy o ratownictwie oraz możliwościach ograniczania skutków tych zdarzeń. Można pograć w gry edukacyjne, uczące np. prawidłowych zachowań w czasie trzęsienia. Sala Rekonstrukcji dokumentuje wysiłki włożone w odbudowę zniszczeń po trzęsieniu.

Najbardziej uderzającą częścią muzeum są oczywiście autentyczne ruiny szkoły i bieżni boiska, zniszczone klasy w jednym z budynków oraz zawalony kilkupiętrowy gmach.

Inne atrakcje Taichung

Calligraphy Greenway

Calligraphy Greenway to zielony teren parkowy położony w nowoczesnej dzielnicy Taichung na zachód od centrum. Otoczony wieżowcami ciągnie się przez 3,6 km, od National Museum of Natural Science na północy, do National Taiwan Museum of Fine Arts na południu. To popularne wśród mieszkańców miejsce spacerów i wypoczynku pośród rzeźb i różnorodnej roślinności.

Taichung Park

Położony w centrum park jest najstarszym w mieście i mieszanką różnych stylów architektonicznych. Znajduje się tam sztuczne jezioro z drewnianym mostem, pawilon japoński, budynki w stylu europejskim, górka z kamienistymi ścieżkami do masażu stóp i trawiasty teren nad którym góruje wielka rzeźba przedstawiająca kozę na skale.

Przejazd na lotnisko i powrót do Polski

Z centrum Taichung przejechałyśmy pociągiem podmiejskim na dworzec szybkiej kolei HSR, a stamtąd Shinkansenem do Tayouan. Ten superszybki pociąg pokonuje 130-kilometrową trasę w nieco ponad pół godziny. Z Tayouan dojechałyśmy metrem na lotnisko. W terminalu zaskoczyły nas gate’y ozdobione chińskimi bramami i postaciami z bajek. Nocnym rejsem KLM poleciałyśmy do Amsterdamu i dalej do Warszawy.

Możliwość komentowania została wyłączona.